Kontakty w telefonie a ustawa o ochronie danych osobowych

Gazeta internetowa wyborcza.biz chcąc prawdopodobnie nastraszyć swoich czytelników umieściła na swoich stronach artykuł, który już w pierwszych jego zdaniach groził wysokimi karami.

Masz listę firmowych kontaktów w telefonie? Powinieneś ją zgłosić do GIODO, bo lista kontaktów to dane osobowe. Nie zgłosiłeś tego? Grozi ci kara. Nawet 200 tysięcy złotych

Niestety artykuł minął się z prawdą. Wygląda na to, iż autor artykułu nie zadał sobie minimum trudu aby sprawdzić to, o czym pisze. Ustawa o ochronie danych osobowych przewiduje zwolnienie z obowiązku rejestracji zbiorów danych jeżeli dane te są przetwarzane w zakresie drobnych bieżących spraw życia codziennego (43 ust. 1 pkt 11). Artykuł wywołał spore i niepotrzebne poruszenie wśród ludzi biznesu. Na szczęście Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych szybko zareagował na te fałszywe doniesienia i wydał oświadczenie w tej sprawie. Poniżej znajduje się treść oświadczenie wydanego przez GIODO.

Lista osobistych czy firmowych kontaktów nie podlega obowiązkowi zgłoszenia do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych.

Co do zasady listy kontaktów osobistych w telefonie nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia do rejestracji GIODO, bowiem traktowane są jako zbiory danych prowadzone w celach osobistych lub domowych. Przepisy ustawy o ochronie danych osobowych nie mają do nich zastosowania.

Obowiązkowi zgłoszenia do rejestracji GIODO nie podlegają również zbiory kontaktów służbowych, o ile tworzone są  wyłącznie na  potrzeby ich utrzymywania. Ponieważ taki zbiór ma charakter pomocniczy, służy usprawnieniu i przyspieszeniu działalności administratora danych, to można uznać go za zbiór danych przetwarzanych w zakresie drobnych bieżących spraw życia codziennego. W konsekwencji, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o ochronie danych osobowych, nie podlega on zgłoszeniu do rejestracji.

Za niezgłoszenie zbioru do rejestracji ustawa o ochronie danych osobowych przewiduje m.in. karę grzywny, ale uprawnionym do jej nakładania jest, nie GIODO, a jedynie sąd. Natomiast GIODO może nakładać tzw. grzywnę w celu przymuszenia podmiotu do wykonania wydanej wobec niego decyzji, co wynika z ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Źródło: http://www.giodo.gov.pl

Karol Kij

Zajmuje się szeroko pojętym tematem zarządzania bezpieczeństwa informacji.

Jako młoda, aktywna i przedsiębiorcza osoba wciąż poszukuję nowych źródeł wiedzy i możliwości rozwoju.

Poszukuję kontaktów biznesowych, nawiążę również kontakt z osobami zainteresowanymi podobną problematyką w celu współpracy, wymiany spostrzeżeń i doświadczeń.

Zobacz również:

KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.