Zdobyć certyfikat bezpieczeństwa TI!

certyfikat bezpieczeństwa

Zgodnie z art 64 ust. 1 UOIN kierownik jednostki organizacyjnej wyznacza administratora systemu (AS) oraz inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego (IBTI). Osoby te powinny posiadać poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych taką samą lub wyższą klauzulą jak system teleinformatyczny, którym będą się „opiekowały” (art 33 UOIN).

Dodatkowo osoby wyznaczane na administratora systemu oraz inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego muszą posiadać odpowiedni certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego. Szkolenia te prowadzone są przez funkcjonariuszy Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW w Warszawie. Odbywają się on w zależności od ilości chętnych osób ale nie częściej niż 2 razy w miesiącu w formie jednodniowych zajęć. Po skończonych zajęciach otrzymuje się stosowny certyfikat, bez żadnych egzaminów. Do bodajże 2005 r. szkolenia te trwały dwa dni i kończyły się egzaminem ale po tym roku zmieniono jego formę, i skrócono szkolenie do 1 dnia, co moim zdaniem jest niekorzystne, gdyż w tak krótkim czasie wykładowcy nie są w stanie przekazać ogromu wiedzy związanej ze wszystkimi aspektami ochrony informacji w systemach teleinformatycznych.

Z godnie w art 64. ust. 1 UOIN, jak już wcześniej napisałem, to kierownik jednostki organizacyjnej wyznacza administratora systemu oraz inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego, dlatego też o przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego mogą ubiegać się instytucje państwowe oraz prywatne podmioty gospodarcze (szkolenia nie są prowadzone dla osób fizycznych). Znaczy to, iż jeśli chcesz uczestniczyć w takim szkoleniu to szef/prezes/dyrektor instytucji, w której pracujesz musi wystosować pismo  do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z prośbą o przeszkolenie Cię w związku z objęciem przez Ciebie stanowiska AS lub IBTI. Kurs jest płatny.

Pisemną prośbę o zakwalifikowanie kandydata na szkolenie należy kierować na adres:

Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego
Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
ul. Rakowiecka 2A, 00-993 Warszawa

Dalej jest już z górki :). W odpowiedzi na naszą prośbę dostajemy do wypełnienia odpowiednie formularze, które następnie faxem wypełnione trzeba odesłać z powrotem oraz należy dokonać wpłaty pieniędzy za szkolenie na konto ABW.

Po tych wszystkich „zabiegach” zostaje Wam tylko uczestnictwo w szkleniu. Szkolenie jest bardzo przyjemne, dobrze zorganizowane, prowadzone przez specjalistów. Jak już wcześniej napisałem, jak dla mnie za krótkie, gdyż jest wiele ciekawych i ważnych zagadnień do zgłębienia a czasu jak na lekarstwo. Ja miałem to szczęście uczestniczyć jeszcze w szkoleniu 2-dniowym :). Przed rozpoczęciem szkolenia otrzymacie materiały dydaktyczne, które na pewno się Wam przydadzą w Waszej późniejszej pracy, a w trakcie szkolenia będzie przerwa na pyszny obiad.

Mając na uwadze, iż na AS oraz IBTI spoczywa bardzo duża odpowiedzialność zachęcam do słuchania wykładowców, a jeśli jest coś dla Was nie jasne do zadawania pytań.

[1] – Przykładowy wzór pisma do ABW z prośbą o uczestnictwo w szkoleniu [pobierz]

Zobacz również:

COMMENTS

Leave a Comment

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.