Polacy tracą w ciągu roku 13 mld zł z powodu cyberprzestępstw

Sześć dni – tyle czasu Polacy tracą średnio w ciągu roku na rozwiązywanie problemów i usuwanie szkód spowodowanych przez ataki w sieci.

Źródło: chip.pl

Firma Symantec w badaniu „Norton Cybercrime Report” po raz pierwszy podaje wysokość strat spowodowanych cyberprzestępczością w Polsce, które wynoszą 2,9 mld zł rocznie. Raport to globalne badanie wpływu cyberprzestępczości na użytkowników online, przeprowadzone w 24 krajach, w tym  po raz pierwszy w Polsce.

Według raportu NCR, w zeszłym roku 71 proc. Polaków padło ofiarą cyberprzestępczości
(76 proc. w całym swoim życiu). Jednak skala tego zjawiska to nie tylko liczba ofiar – to także stracony czas i powstałe koszty. Oprócz straty 2,9 mld zł rocznie spowodowanej cyberprzestepczością, firma Symantec wyliczyła dodatkowe koszty w wysokości 10,1 mld zł, które stanowią wycenę czasu straconego przez ofiary cyberprzestepstw. Rozwiązywanie problemów i usuwanie szkód zajmowało w Polsce średnio 6 dni rocznie.

Z danych NCR wynika, że cyberprzestępczość jest znacznie bardziej kosztowna dla świata niż globalny czarny rynek marihuany, kokainy i heroiny razem wziętych (288 mld USD)  –  w ciągu zeszłego roku ofiarą cyberprzestępców na całym świecie padło 431 milionów dorosłych osób, co kosztowało 388 mld USD w stratach finansowych i utraconym czasie.

Jak wynika z opracowania firmy Symantec, co minutę 15 dorosłych osób w Polsce pada ofiarą cyberprzestępczości, co przekłada się na ponad 22 tys. ofiar dziennie. Według raportu NCR,
12 proc. dorosłych osób padło ofiarą tego zjawiska na swoich telefonach komórkowych. Jak pokazuje 16. edycja raportu firmy Symantec pt. „Zagrożenia bezpieczeństwa w Internecie”, liczba luk w zabezpieczeniach zwiększyła się o 42 procent w 2010 r. w porównaniu do 2009 r. – to znak, że cyberprzestępcy zaczynają koncentrować swoją uwagę na tym obszarze.

Liczba zgłaszanych luk w mobilnych systemach operacyjnych wzrosła ze 115 w 2009 r. do 163 w 2010 roku. Oprócz zagrożeń pojawiających się na urządzeniach mobilnych, jednym z głównych czynników wzrostu przypadków cyberprzestępczości jest rosnąca popularność sieci społecznościowych i brak ochrony.

Dalsze wnioski z raportu firmy Symantec nt. cyberprzestępczości na świecie i wg krajów dostępne są na stronie: http://norton.com/cybercrimereport.

Źródło: chip.pl

Zobacz również:

Leave a Comment

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.