- Łączenie funkcji w ochronie informacji niejawnych
- Jak prawidłowo zatrudnić Pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych
- Organizacji kancelarii tajnej obsługującej dwie lub więcej jednostek organizacyjnych
- Szkolenia z informacji niejawnych - kiedy, kogo i przez kogo?
- Informacje niejawne w przetargach publicznych
Nośniki elektroniczne
Nośnik elektroniczny to materiał lub urządzenie służące do zapisywania, przechowywania i odczytywania danych w postaci cyfrowej lub analogowej czyli np. dyskietki, płyty CD, dyski twarde, pamięci typu flash. Wszystkie nośniki elektroniczne, które będą służyć do przechowywania informacji niejawnych powinny być zarejestrowane w Kancelarii Tajnej oraz powinny zostać odpowiednio oznaczone. Sposób oznaczania nośników elektronicznych normuje Rozporządzenie z dnia 5 października 2005 r. w sprawie sposobu oznaczania materiałów, umieszczania na nich klauzul tajności, a także zmiany nadanej klauzuli tajności [RPOK].
Według §2 pkt 2 RPOK przyznaną klauzulę nanosi się w sposób wyraźny i w pełnym brzmieniu.
Prawidłowe oznaczenie nośnika niejawnego
Jeśli na nośnikach elektronicznych znajdują się informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową lub oznaczone klauzulą POUFNE należy je przechowywać w Kancelarii Tajnej lub w innych przystosowanych pomieszczeniach znajdujących się w strefie bezpieczeństwa, w zamykanych szafach metalowych. Natomiast nośniki oznaczone klauzulą ZASTRZEŻONE mogą być przechowywane w pomieszczeniach strefy administracyjnej. Nośniki, które stanowią integralną cześć urządzenia teleinformatycznego podlegają ochronie wraz z tym urządzeniem.
Każdy nośnik, który nie będzie już więcej wykorzystywany do przechowywania informacji niejawnych powinien być trwale zniszczony. Zniszczenia nośnika powinna dokonać komisja, która powinna stworzyć protokół zniszczenia. Dla nośników elektronicznych oznaczonych tajemnicą służbową dopuszcza się DEKLASYFIKACJĘ, która polega na odpowiednim wyczyszczeniu nośnika informacji.
Wymagania odnośnie bezpieczeństwa teleinformatycznego elektronicznych nośników informacji oraz procedury ich użytkowania i zarządzania nimi powinny być opisane w dokumentacji bezpieczeństwa (SWB i PBE).
[1] – Rozporządzenie z dnia 5 października 2005 r. w sprawie sposobu oznaczania materiałów, umieszczania na nich klauzul tajności, a także zmiany nadanej klauzuli tajności. [pobierz]
Zajmuje się szeroko pojętym tematem zarządzania bezpieczeństwa informacji.
Jako młoda, aktywna i przedsiębiorcza osoba wciąż poszukuję nowych źródeł wiedzy i możliwości rozwoju.
Poszukuję kontaktów biznesowych, nawiążę również kontakt z osobami zainteresowanymi podobną problematyką w celu współpracy, wymiany spostrzeżeń i doświadczeń.