Jak wyłudzić dane osobowe?

„Zawsze trzeba chronić swoje dane osobowe” – radzi dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Jak w prosty sposób wykorzystać ten fakt do uzyskania danych osobowych dużej grupy osób? Brzmi dość niewiarygodnie – kto beztrosko poda komukolwiek swoje dane osobowe, wiedząc że trzeba ich strzec i nie podawać?

Na wstępie od razu wyjaśniam, że nie będzie to poradnik dla osób, które chcą wyłudzać dane osobowe, lecz przestroga przed ich pochopnym ujawnianiem. Na prostym przykładzie (www.ordo.org.pl) postaram się pokazać, jak działają serwisy internetowe, które wyłudzają od niczego nie świadomych osób ich dane osobowe.

Szukając ciekawych informacji w zakresie danych osobowych, natrafiłem na adres www.ordo.org.pl – Ogólnopolski Rejestr Danych Osobowych. Moją pierwszą myślą po wejściu na stronę było: „po co taki rejestr”? Czyżby nasze kochane Państwo wystawiło dane osobowe wszystkich Polaków na światło dzienne? Na szczęście po chwili szydło wyszło z worka. Ale po kolei. Na stronie czytamy:

„ORDO, czyli Ogólnopolski Rejestr Danych Osobowych, to ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa danych osobowych w Polsce. Dzięki naszej kompleksowej usłudze w postaci gromadzenia, administrowania i ochrony danych osobowych, dane osobowe naszych Klientów są wykorzystywane do celów marketingowo-sprzedażowych wyłącznie przez firmy do tego uprawnione. Dodatkowo, osoby, które pozostawiły swoje dane osobowe w naszym rejestrze zyskują pewność, iż ich dane nie zostaną nieuczciwie wykorzystane przez firmy bądź inne osoby w celach niezgodnych z prawem.”

Czyli co? Jeśli podam ORDO swoje dane osobowe, będę miał pewność, że inne firmy nie będą wykorzystywać moich danych osobowych? Super!!! Już nigdy nikt nie wykorzysta moich danych osobowych bez mojej zgody. Z zaciekawieniem czytam dalej:

„Dane osobowe gromadzimy w naszym rejestrze za pośrednictwem przygotowanych przez nas pionierskich na polskim rynku narzędzi, takich jak: loteria promocyjna czy ankieter online.”

Wykorzystują najnowsze technologie gromadzenia danych: loteria i ankieta. Pionierskie? Może i tak, ja się nie pewnie nie znam. Dalej na stronie znajduje się dużo więcej informacji o tym, jakie to zabezpieczenia stosuje ORDO, mamy zapewnienia, że wszystko jest zgodnie z prawem, nasze dane osobowe będą w pełni bezpieczne oraz że możemy wygrać nagrodę. Świetnie, nie dość że zabezpieczę swoje dane to jeszcze dostane nagrodę. Ponadto bezpieczeństwo gwarantuje Izba Celna i GIODO:

„Organizatorem Darmowej Loterii jest Ogólnopolski Rejestr Danych Osobowych, którego bazy danych osobowych są zgodnie z przepisami ustawy zarejestrowane u Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Darmowa Loteria podlega dodatkowo kontroli Izby Celnej w Warszawie, która wyraziła zgodę na jej przeprowadzenie.”

Decyduje się skorzystać z tego super narzędzia. Przechodzę do formularza rejestracji w systemie:

No i tu dopiero, tak naprawdę wszystkiego się dowiadujemy. Pod formularzem, jak zwykle małym druczkiem, mamy zapis:

„Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną.
Administratorem danych osobowych jest Ogólnopolski Rejestr Danych Osobowych Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. Masz prawo dostępu do swych danych i ich poprawiania. „

Dodatkowo, rejestrując się na stronie wyrażamy „ukrytą” zgodę na:

Czyli jednym słowem, zamiast zabezpieczyć się, w rzeczywistości dajemy jakieś nieznanej firmie, o szumnej nazwie „Ogólnopolski Rejestr Danych Osobowych Sp. z o. o.”, zezwolenie na przetwarzanie naszych danych osobowych i przesyłanie nam reklam i spamu. Zamiast poprawić bezpieczeństwo naszych danych, znacząco je obniżyliśmy. Strona ta to typowy wyłudzacz danych osobowych. Pod przykrywką zabezpieczenia, zbiera dane osób, do których będzie potem rozsyłać oferty handlowe i na tym zarabiać. Mechanizm bardzo prosty i niestety skuteczny. Ostrzegam przed podawaniem swoich danych w takich serwisach, nie zawsze należy wierzyć temu, co jest napisane na stronie. Natomiast zawsze trzeba czytać to, co się podpisuje.

Dziennik Internautów (http://di.com.pl) skontaktował się z Izbą Centralną oraz z Generalnym Inspektorem Danych Osobowych. Pan Piotr Tałałaj, rzecznik prasowy Izby Celnej w Warszawie stwierdził, iż ORDO rzeczywiście otrzymał zgodę na urządzenie wspomnianej loterii. „Wydanie przedmiotowego zezwolenia poprzedzone było badaniem spełnienia warunków określonych przez prawodawcę w ustawie o grach hazardowych”. Natomiast Pani Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik prasowy GIODO, poinformowała że Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych „rozważa obecnie przeprowadzenie czynności kontrolnych” wobec Ogólnopolskiego Rejestru Danych Osobowych Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Jakie będą wyniki kontroli, czas pokaże. Sprawę będę śledził na bieżąco.

Zobacz również:

COMMENTS

 • <cite class="fn">megi76</cite>

  🙂 dzięki za -pomoc—własnie dostałam od ordo @ i od razu zaczełam klikac w internecie kto to jest i czym sie zajmuje-trafiłam na twoje wyjaśnienia:)i napewno udziału w”loterii” nie wezme:)-pozdrawiam

 • <cite class="fn">kaśka</cite>

  ja to samo co Megi76 🙂

 • <cite class="fn">Adam</cite>

  Niestety, mój syn zarejestrował się tam i podał autentyczne dane. Nie wiem teraz co robić i czego się spodziewać. Czy powinienem to gdzieś zgłosić? Podjąć jakieś działania?

  • <cite class="fn">Karol Kij</cite>

   Spokojnie. Zgodnie z art. 32.1 ustawy o ochronie danych osobowych każdej osobie przysługuje prawo do kontroli przetwarzania danych, które jej dotyczą, zawartych w zbiorach danych, a zwłaszcza prawo do żądania uzupełnienia, uaktualnienia, sprostowania danych osobowych, czasowego lub stałego wstrzymania ich przetwarzania lub ich usunięcia, jeżeli są one niekompletne. Wystarczy napisać do nich maila z żądaniem usunięcia Twoich danych osobowych z ich bazy. Powinno to pomóc. Zachęcam do lektury tego wpisu: https://www.bezpieczneit.com/dane_osobowe_informacje_niejawne/prawa-osob-ktorych-dane-sa-przetwarzane/

   • <cite class="fn">naiwna</cite>

    Witam, niestety zdążyłam się nabrać i wypełniłam formularz, chociaż coś mi nie grało. Ale poszło, co teraz ? nie mam meila do nich żeby zażądać usunięcia moich danych osobowych z ich bazy

 • <cite class="fn">podejrzliwy</cite>

  Otrzymałem kuszącą ofertę od Ordo i nabrałem słusznych podejrzeń. Ostateczne wątpliwości rozwiał m.in. powyższy artykuł. Dziękuję.

 • <cite class="fn">Małgorzata Rzepczyk</cite>

  Dzisiaj właśnie dostałam maila: ORDO zaprasza do udziału w loterii. Zapachniało dziwnie, więc sprawdzam. Dzięki za szczegółowe informacje. A tak właściwie to tę firmę należałoby pociągnąć za konsekwencje do odpowiedzialności, czyż nie? Pozdrawiam 🙂

 • <cite class="fn">DŻejDŻej</cite>

  Podobnie jak wyżej, Dzienks 😉

 • <cite class="fn">Lenka</cite>

  Zrobiłam tak samo, zobaczyłam rejestrację w systemie i od razu zaczęłam szukać jakichś informacji, dziękuję za ten artykuł:)

 • <cite class="fn">djjordan</cite>

  Ojejciu, jak dobrze że przeczytałem ten artykuł… Już miałem zamiar wysłać im ten formularz :p Wielkie DZIĘKI 😀

 • <cite class="fn">patka</cite>

  a ja dalam sie wkrecic i zanim pomyslalam,zeby sprawdzic 'co to jest’ dalam sie wrobic baiwniaczka w te loterie :-/ wstyd za naiwnosc. maila zaraz reklamy mi pewnie zawala…

 • <cite class="fn">Ana</cite>

  Ja rowniez dostalam e-maila ale przeczytalam artykul wczesniej.dziekuje

 • <cite class="fn">Krzysiek</cite>

  Ja tez dalem sie wkrecic i wziolem udzial w tej loteri napisalem maila o zadanie usuniecja danych zobacze co odpisza

 • <cite class="fn">Wiola</cite>

  dzięki za takie artykuły, dostałam dziś maila i na pewno nie wezmę udziału, pozdrawiam

 • <cite class="fn">Aśka</cite>

  Ja też dostałam od nich maila wczoraj – gratulują mi (tak po prostu) i gwarantują bezpłatny udział w loterii 😀
  Od razu sprawdziłam co to za wymyślny Rejestr Danych, dzięki za artykuł 😉

 • <cite class="fn">Aśka</cite>

  ja dostałam tego maila właśnie dziś i też o mało co nie odpisałam na nieo

 • <cite class="fn">kubas</cite>

  wiadomo, nic nie ma za darmo. ja po prostu w takie loterie nie wierze i od razu zabralem sie za lekture ich regulaminu i jak sie okazalo calkiem slusznie. drobna rada… ZAWSZE CZYTAJCIE REGULAMINY nawet jezeli maja po 100 stron. lepiej poswiecic pol godziny na czytanie, niz potem miesiacami sie wkurzac ze dzwonia albo mailuja jakies oszolomy do was.

 • <cite class="fn">ita_lukk</cite>

  w ogóle sama idea, że ktoś może zabezpieczyć moje dane, jeszcze w nieznanym mi miejscu jest niepoważana 🙂 raczej to sam powinienem możliwie najlepiej zadbać o swoje dane np. nie podawać ich gdzie kolwiek.

 • <cite class="fn">nana</cite>

  czesc, a ja wlasnie dzis otrzymalam maila z tego Ogolnopolskiego Rejestru Danych Osobowych, o treści:
  „Witaj,

  W imieniu Ogólnopolskiego Rejestru Danych Osobowych chciałbym podziękować za zaufanie.

  Zapisz sie do losowań wybranych nagród:

  Chcę dostać: Kino domowe CHCĘ
  Chcę dostać: Nawigację GPS CHCĘ
  Chcę dostać: Nowy telefon CHCĘ

  Życzę powodzenia i wszystkiego najlepszego.

  Pozdrawiam,
  Paweł Nowak”

  Czy to znaczy ze ktos sie zarejestrował u nich moimi danymi osobowymi?? Bo oni mnie nie zachecają do wypełnienia tego formularza, tylko już dziękują za zaufanie!!!! Dobrze rozumiem?? Jak to sprawdzić i odkręcić???

  • <cite class="fn">ewa</cite>

   Dostałam dzisiaj identycznego maila. Z tego co widzę, ma to coś wspólnego ze wcześniej działającym grono.net, które miało masę użytkowników, a później padło i chyba przehandlowało nasze dane.

 • <cite class="fn">Grzegorz</cite>

  Dziękuję za ostrzeżenie. Dzisiaj i ja otrzymałem takiego maila, ale dzięki temu artykułowi nie dałem się nabrać.

 • <cite class="fn">Lea</cite>

  Chyba żadne kroki nie zostały podjęte w stronę zablokowania lub prześwietlenia tej witryny, bo mamy dziś 29 października 2014, a maile z ORDO nadal są rozsyłane na prywatne skrzynki pocztowe… dziś otrzymałam od nich właśnie „zaproszenie do loterii”…

 • <cite class="fn">Daniel</cite>

  ORDO nadal rozsyła maile.
  Tym razem sugeruje, że wysłane zostało do nich jakieś zgłoszenie, na które niebawem odpowiedzą.

Leave a Comment

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.