Jak wybrać bezpieczne hasło

Bezpieczeństwo hasła, które broni dostępu na naszych najtajniejszych informacji jest tak samo ważne jak bezpieczeństwo tychże informacji. Hasło stanowi przeważnie pierwszą (czasami jedyną) zaporę przed ujawnieniem informacji, które powinny być chronione, dlatego też hasła są szczególnie narażone na ataki. Jak sie ustrzec przed nimi? Rada jest prosta. Nasze hasło musi być na tyle długie i skomplikowane aby odgadnięcie go było bardzo trudne a wręcz nie możliwe do zrealizowania. Ale co tak na prawdę to oznacza? Jak długie i jak bardzo suplikowane?

Na to pytanie odpowiada nam serwis http://www.lockdown.co.uk. Serwis ten zamieścił zestawienie stosunku długości i skomplikowania hasła do czasu jego odgadnięcia metodą brute force z wykorzystaniem dostępnych obecnie na rynku komputerów.

Zobacz: Metody ochrony systemów teleinformatycznych


Z zestawienia dowiadujemy się, iż aby nasze hasło było bezpieczne musimy wykorzystać cały alfabet (małe i duże litery), cyfry i znaki specjalne. Długość hasła powinna być nie mniejsza niż 8 znaków.  Oczywiście im więcej znaków tym lepiej.

Hasło ośmio znakowe zbudowane z wykorzystaniem 96 elementowego zestawu znaków:

0123456789AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz !”#$%&'()*+,-./:;<=>?@[\]^_`{|}~

posiada 7.2 Quadrillion kombinacji, co przy założeniu, iż nasze hasło zostanie odgadnięte jako ostatnie daje 83 lata ciągłej pracy komputera dostępnego obecnie na rynku (aby sprawdził je wszytkie).

Całe zestawienie dostępne tutaj – zapraszam do lektury.

Zobacz również:

COMMENTS

Leave a Comment

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.