Bezpieczeństwo Twoich danych osobowych

Czy wiesz ile firm posiada i posługuje się Twoimi danymi osobowymi? Jedna, dwie? A może pięć? Pewnie jest ich trochę, np.: firma dostarczająca Ci łącze internetowe, operator telefonii komórkowej, przychodnia lekarska, Twój pracodawca… Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś na ile bezpieczne są te dane?

Niestety, jak widać po kolejnym przypadku, który wydarzył się w Warszawie, bezpieczeństwo naszych danych osobowych może być złudne. Bo oto, jak podaje Straż Miejska na swojej stronie (http://www.strazmiejska.waw.pl), strażnicy miejscy znaleźli dokumenty zawierające dane osobowe osób z całej Polski. Dokumenty stworzone zostały przez jedną instytucję, nazwy tej instytucji Straż Miejska nie ujawnia.

Strażnicy patrolujący Włochy dostali zlecenie udania się na ul. Dzwonkową, gdzie miał miejsce pożar altany śmietnikowej. Na miejscu zastali strażaków, którzy wskazali funkcjonariuszom plik częściowo nadpalonych wydruków komputerowych. Dokumenty zawierały dane osobowe wraz z adresami osób z całej Polski.

Przypadek ten to kolejny dowód na to, iż w polskich firmach przywiązuje się mało uwagi do tak ważnego zagadnienia, jakim jest ochrona danych osobowych. Brak odpowiednich procedur, szkoleń pracowników i bagatelizowanie błędów przepływu informacji w firmie to pierwsze kroki do takich właśnie zdarzeń, jak opisywany wyżej przypadek. Niestety tak postępuje wiele firm, w szczególności te internetowe. Coraz popularniejsze sklepy internetowe czują się bezkarne, ponieważ szansa na kontrolę GIODO jest znikoma. A jeśli już taki sklep zainteresuje się tematem ochrony danych osobowych, to najczęściej robi to tanim kosztem, niedokładnie, aby tylko wypełnić obowiązek ustawowy.

Tak było pewnie w wyżej przytoczonym przypadku. Straż miejska więcej faktów nie podaje, nie podaje także nazwy firmy. Lecz wiadomo na pewno, że administratorowi tych danych osobowych, które znalazły się na warszawskim śmietniku zabrakło wyobraźni do tego, by przewidzieć jakie skutki niosą za sobą zaniedbania  w temacie ochrony powierzonych mu  danych osobowych.

Jeśli nie chcesz popełnić takich błędów zapraszamy do współpracy. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu wykonujemy swoją pracę sprawnie, precyzyjnie i kompleksowo, wspólnie tworzymy rozwiązania odpowiadające Twoim potrzebom.

Zobacz również:

Leave a Comment

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.