Raport z działalności Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 2011 r.

Zachęcam do zapoznania się ze świeżo opublikowanym raportem z działalności ABW w roku 2011 (do pobrania na końcu wpisu). Raport ten zawiera wiele ciekawych informacji na temat działań, jakich podjęło się ABW, a także prezentuje wyniki ich realizacji.

W dziedzinie ochrony informacji niejawnych Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przedstawia w raporcie między innymi dane statystyczne, dotyczące swoich działań. Ze statystyk tych wynika, iż społeczeństwo coraz bardziej zainteresowane jest tematem ochrony informacji niejawnych. Wnioskuję to chociażby po wzroście względem roku 2010 liczby wydanych poświadczeń bezpieczeństwa. W roku 2010 ABW wydało 10 162 poświadczenia a w roku 2011 już 11 279. O wzroście zainteresowania tym tematem świadczy także zwiększająca się liczba wydanych świadectw bezpieczeństwa przemysłowego, z 88 w 2010 r. do 116 wydanych świadectw w roku 2011 oraz znacząco większa liczba osób przeszkolonych z zakresu ochrony informacji niejawnych (w 2010 r. przeszkolono 1510 a w 2011 r. 3178 osób).

Raport nie mówi, ile ABW przeprowadziło certyfikacji systemów niejawnych, wspomina tylko o tym, iż takie działania podejmowano. Podaje natomiast informację o przeprowadzonych kontrolach przestrzegania ochrony informacji niejawnych. Z danych wynika, że Agencja przeprowadziła mniej kontroli niż rok wcześniej. W 2010 r. kontroli było 58 a w 2011 r. tylko 32.

Myślę, iż ciekawą częścią raportu jest ta dotycząca CERT.GOV.PL. Dowiadujemy się z niej, że w roku 2011 zespół CERT odnotował 925 zgłoszeń dotyczących ataków na systemy informatyczne administracji publicznej (pewnie także ataki związane a ACTA), ale tylko 259 zostało zakwalifikowanych jako faktyczne incydenty. Dodatkowo w raporcie możemy znaleźć informację, iż CERT przeprowadził test bezpieczeństwa 95 serwisów internetowych, należących do 33 instytucji państwowych, na których znalazł aż 917 błędów, z czego 266 było o bardzo wysokim stopniu zagrożenia.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w raporcie wspomina o wejściu nowej ustawy o ochronie informacji niejawnych oraz przywołuje najważniejsze zmiany jakie weszły w 2011 r. Na końcu raportu znajdują się dane teleadresowe wszystkich delegatur ABW co też może być przydatne.

Zachęcam do zapoznania się z całym tekstem raportu (do pobrania poniżej), gdyż jest on bardzo interesujący i może nam przybliżyć zakres działalności krajowej władzy bezpieczeństwa. Daje on ogólny pogląd na to czym ABW się zajmuje i jakie działania w tym zakresie prowadzi.

[1] Raport z działalności Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 2011 r. (4.27MB)

Zobacz również:

Leave a Comment

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.